4 AKTYWNOŚCI FIZYCZNE, KTÓRE POKOCHAJĄ LENIWI

Fakt, że ruch to zdrowie wie chyba każdy. Co jednak, jeśli na samą myśl o wysiłku fizycznym kręci ci się w głowie i mówisz stanowcze nie, to nie dla mnie? Dzisiaj zaprezentuję wam 4 aktywności, które nie spowodują strasznej zadyszki ale pomogą wam utrzymać kondycję i pobudzą mięśnie.

 

NORDIC WALKING

Nordic walking to rodzaj marszu ze specjalnymi kijami. Zyskał ogromną popularność kilka lat temu. Jest to aktywność odpowiednia dla absolutnie każdego – bez względu na wiek, tuszę czy kondycję. Może się wydawać, że zwykły marsz z kijami nie ma większego wpływu na nasze zdrowie. Nic bardziej mylnego. Nordic walking pobudza do działania wiele mięśni ciała. Fakt, że są bardziej stymulowane wpływa na ich większe wzmocnienie niż przy zwykłym marszu czy joggingu. Rozwijaja się siłą i wytrzymałość ramion przy jednoczesnej redukcji nacisku na piszczele, kolana, biodra i plecy. Badania wykazują, że odpowiedne wykonywanie nordic walkingu (poprawny technicznie) wpływa korzystnie na usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz zwiększenie poboru tlenu. Spala się także więcej kalorii – przeciętnie o 20-40% w porównaniu ze zwykłym marszem. Nie przejmujcie się, że nordic walking kojarzy się z osobami w starszym wieku – kije w dłonie i do dzieła.

JOGA

Joga to nie tylko praca nad ciałem ale także i umysłem. Jest rodzajem filozofii indyjskiej, która ma wpływać na możliwość rozpoznania rzeczywistości i wyciszenie. Zajmę się jednak pokrótce opisem wpływu jogi na nasze ciało. Jest to niewątpliwie dyscyplina dość skomplikowana. Aby wykonać dużą część pozycji należy być bardzo rozciągniętym. Niemniej jednak zaczynając od podstawowych ćwiczeń można w miarę upływu czasu przechodzić do tych coraz trudniejszych. Joga ma zbawienny wpływ na elastyczność naszych mięśni. Wysmukla ciało oraz pozytywnie wpływa na postawę. Ta najbardziej popularna, czyli hatha-joga opiera się na asanach – pozycjach ciała oraz kontroli oddechu. Pomaga zwalczyć bóle głowy i stawów, wspomaga leczenie wielu chorób, w tym depresji i nadwagi. Asany zwiększają siłę i wydajność mięśni, ścięgien, systemu krążenia i systemu nerwowego. Skupienie na oddechu wpływa korzystnie na pracę serca, a to pomaga w natlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne.

JAZDA NA ROWERZE

Jazda na rowerze wymaga już większego wysiłku fizycznego i możemy się zmęczyć. Jest to jednak na tyle przyjemne, że z pewnością to pokochasz. Systematyczna jazda poprawi kondycje, spali zbędne kilogramy i złagodzi stres. Pół godziny spokojnego pedałowania spala aż 500 kalorii. Pobudzone mięśnie pobierają energię z komórek tłuszczowych co normalizuje poziom cukru we krwi. Regularna jazda ma także zbawienny wpływ na cholesterol. Rowerowe wycieczki wpływają także na obniżenie poziomu stresu i wyciszenie się i odprężenie. Dzięki nim staniesz się także bardziej odporny na zmęczenie. Jazda na rowerze jest odpowiednia niemal dla każdego. Jedyne przeciwwskazania to poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.

SKAKANIE NA SKAKANCE 

To już aktywność, która z pewnością sprawi, że będziemy czuć się zmęczeni. Możemy jednak zacząć od krótkiego treningu i stopniowo, w miarę możliwości wydłużać go. Skakanie na skakance pobudza do pracy niemal wszystkie mięśnie i ma zbawienny wpływ na kondycję. Jest to także bardzo przyjemna aktywność. Warto przypomnieć sobie czasy dzieciństwa i jednocześnie popracować nad ciałem.

Powyższe aktywności pokazują, że każdy, w miarę swoich możliwości może się ruszać. Nie siedź więc na kanapie i do dzieła. Baw się dobrze

 

Dodaj komentarz