A co, jeśli chcesz odetchnąć naprawdę zielonym powietrzem?

Żyjesz w mieście. Siedzisz w biurze, przed ekranem komputera, cały dzień. Wracasz do domu tramwajem, mimo że masz tylko dwa przystanki. Jesz gotowe potrawy lub stwarzasz iluzję, że gotujesz, a wykorzystujesz gotowe produkty. Jeździsz samochodem po to, aby przebiec kilometrową trasę i wrócić do domu, popijając po drodze energetyk. Żyjesz w takiej bańce przez kilka lat, aż w końcu coś Ci się przypomina. Zapach zielonej łąki, świeżo skoszonego zboża, obornika i krów. Słyszysz ciągnik i muczenie. Wakacje na wsi, u ukochanych dziadków, najmilsze wspomnienia z dzieciństwa…

Nie znasz miejsc, w których mógłbyś choć przez chwilę zapomnieć o mieście? Ja znam. W Polsce jest ich niezliczona ilość, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać… Czyste powietrze, zielona przyroda, stara kultura i zabytki, zdrowa żywność. Naukowcy dowiedli, iż najczystszym województwem w Polsce jest podlaskie, ale i zachodniopomorskie sytuuje się wysoko (przeszkodę stanowi Szczecin).

Czy wiesz, że w Polsce mamy własne wiadukty, stare pałace, a także cmentarze ewangelickie? Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, położony w województwie warmińsko-mazurskim, zachęca właśnie tymi atrakcjami! Jest tam zielono, są jeziora, torfowiska i doliny rzeczne – niepłytkie…

Najstarszym parkiem krajobrazowym w Polsce jest Suwalski Park Narodowy. Każdy zakocha się w tym miejscu, gdyż unikalny, polodowcowy krajobraz skruszy nawet duszę z kamienia. To właśnie tam podziwiać można jezioro Hańcza (jak nauczono nas w szkole, najgłębsze w kraju). Mimo upływu lat i docieraniu cywilizacji w zapomniane miejsca, zachowała się tam pewna enklawa – staroobrzędowcy.

A może marzy Ci się pustynia, ale bez Egiptu? Może jesteś zapalonym ornitologiem lub lubisz zwiedzać stare zabytki? Odwiedź Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, ciągnący się aż po granicę polsko-rosyjską. Jest tu ogromna powierzchnia zalesiona, ale największą atrakcję stanowią wydmy. Turystów przyciąga też latarnia morska, zwodzony most w Rybnie czy po prostu – zabytkowe, opuszczone domy – „z duszą”.

Czy żubr kojarzy Ci się tylko z marką piwa? Nie? To dobrze. A czy widziałeś kiedyś to zwierzę na żywo? NIE? Koniecznie więc udaj się na wycieczkę do Białowieskiego Parku Narodowego! Nie bez powodu wpisano go na listę UNESCO. Żyją tutaj żubry na wolności, a także można podziwiać prastary las, do którego nie ma prawa wtrącać się człowiek.

Jeśli potrzebujesz jeszcze bliższego kontaktu z dziką przyrodą, wyrusz na spotkanie niedźwiedzia, rysia, watahy wilków czy żbika – Bieszczady czekają. To podobno najpiękniejsze góry w Polsce. Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

Dodaj komentarz