Dla wielu osób rozszerzenie, dzięki któremu możliwe jest blokowanie pojawiających się reklam, dostępne dla różnych przeglądarek internetowych, jest wręcz zbawiennym rozwiązaniem. Choć jest ono już nierozwijane, to dużą popularnością cieszy się też Adblock Plus, szczególnie popularne w przeglądarkach Mozilla Firefox, Google Chrome oraz Opera.
Projekt Adblocka pojawił się w 2002 r., trzy lata później pojawiła się udoskonalona jego wersja – Adblock Plus, która nie dość, ze pracuje szybciej, to dodatkowo zapewnia możliwość subskrybowania filtrów blokujących reklamy.
Do najważniejszych możliwości Adblock Plus zaliczyć można filtrowanie reklam w postaci plików graficznych, animacji flash oraz wyskakujących okien. Można blokować całe serwisy, z drugiej strony można też zablokować ich część.
Dużym ułatwieniem jest prostsze tworzenie filtrów poprzez używanie wyrażeń regularnych.
Dodatkowo, po wstawieniu dwóch symboli @ przed filtrem zachodzi możliwość tworzenia białych list, czyli zbiorów stron lub adresów IP, które mają większe uprawnienia od wszystkich i tym bardziej niebezpiecznych stron.
27 listopada 2012 roku wydano pierwszą wersję stabilną Adblock Plus dla systemu Android, z kolei 13 sierpnia 2013 roku pojawiła się pierwsza stabilna wersja Adblock Plus dla przeglądarki Internet Explorer, a zatem możliwe jest korzystanie z niego nie tylko na komputerach.
Kluczowym zagadnieniem pozostaje jednak fakt co jeśli.. jeśli z AdBlocka zacznie korzystać odpowiednio duża grupa odbiorców. W takim wypadku serwisy które dotychczas utrzymywały się z reklamy i dzięki właśnie tym środkom były w stanie za darmo dostarczyć użytkownikowi treści, przestaną zarabiać. Pozostaje im jedynie możliwość działania w modelu premium – czyli treść w zamian za płatny dostęp. Wtedy zaś internet przestanie być darmową kopalnią wiedzy – zmieni się w płatną encyklopedię.