Co jeszcze można zrobić z kaktusem, czyli syrop z agawy – za czy przeciw? 

Syrop z agawy możemy spotkać również pod nazwą nektaru. Ludzie coraz chętniej zmieniają swój tryb życia na zdrowszy, a co za tym idzie, również sposób odżywania. Jedną z pierwszych czynności przy przechodzeniu na „zieloną” stronę życia, jest poszukiwanie alternatywy dla białego cukru z buraków cukrowych. Niektórzy ludzie wybierają miód, jednak np. weganom nie pozwalają na to sumienie i wyznawane wartości, ponieważ jest on produkowany przez zwierzęta.

Pomimo iż na razie syrop ten kupić można w sklepach ekologicznych (do których boimy się wchodzić, ze względu na wygórowane ceny – niesłusznie), ale też w Internecie. Tak czy tak, popularność wzrasta, a wraz z nią zainteresowanie i zapotrzebowanie na produkt. Agawa to kaktus rosnący w Meksyku. Co ciekawe, to z niego produkuje się tequillę. Smutne jest to, iż jako roślina ozdobna, agawa zakwita tylko raz w swoim życiu.

Dietetycy są wyjątkowo zgodni z konsumentami co do tego, iż syrop ten ma rewelacyjne i zaskakujące właściwości. M. in. posiada niski ładunek glikemiczny. Nie wytwarzają go zwierzęta, więc zjedzą go weganie.

Jak go zrobić? Należy znaleźć korzeń lub rdzeń kaktusa, w celu wyciśnięcia z niego soku, który to następnie poddawany jest procesowi filtracji, podgrzewania i koncentrowania. Jego konsystencja jest rzadsza niż konsystencja miodu. Jeśli przy produkcji chce się uniknąć wysokich temperatur, wykorzystać można kropidlak czarny, czyli specyficznego grzyba.

Cukier biały słabo rozpuszcza się w zimnych napojach, w przeciwieństwie do syropu z agawy. Poleca się stosować go przy słodzeniu np. drinków czy mrożonych napojów – świetny sposób na udaną imprezę.

Syrop ten w smaku przypomina nieco karmel, choć nuta ta najbardziej wyczuwalna jest w odmianie bardzo ciemnej. Barwa bursztynowa również sygnalizuje posmak karmelu, za to jest on zupełnie niewyczuwalny w nektarze jasnym, który nie zmienia smaku potrawy.

Ślinka cieknie na samą myśl o przysmakach, które można podać w towarzystwie opisywanego syropu. Gofry, naleśniki, płatki z mlekiem, ciasta, lody, desery jogurtowe oraz… mięso! Jeśli chodzi o kalorie, jest ich w syropie o dwadzieścia pięć procent mniej, niż w „białej śmierci”! Mogą go spożywać nawet osoby będące na diecie bezglutenowej i wegetariańskiej.

Nasz układ trawienny wreszcie zacznie naturalnie i zdrowo działać, co przełoży się również na pracę układu nerwowego i odpornościowego.

Przeciwnicy syropu z agawy zarzucają mu, że składa się on ze zbyt dużej ilości fruktozy, która może człowiekowi zaszkodzić, gdyż nie jest pobierana naturalnie, z owoców, a uzyskiwana sztucznie. Wszystko to przez masową produkcję tego syropu. Dawniej był on w stu procentach naturalny.

Podsumowując: zachęcamy do stosowania syropu z agawy, jednakowoż proszę robić to z umiarem, w myśl zasady, że wszystko szkodzi w nadmiarze.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne