Czy jesteś panem swego czasu?

Brak czasu to przekleństwo naszych czasów. Wiele spraw traktujemy jako pilne i to one realizowane są w pierwszej kolejności. Oznacza to, że stale brak nam czasu na rzeczy ważne. Gdy taki stan trwa długo, wywołuje on frustrację ponieważ sprawia wrażenie, że to, co istotne, odkładamy na bliżej nieokreśloną przyszłość. Większość z nas ma uczucie, że straciliśmy kontrolę nad swoim czasem, że pędzimy przez życie i nic z tego nie mamy. Tłumaczymy sobie, że to przejściowy okres, że w końcu trochę zwolnimy. I znów zajmujemy się tym, co jest potrzebą chwili- spełniamy zachcianki szefa, naprawiamy samochód bądź próbujemy uporać sie z innymi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Realistycznie trzeba przyznać, że współczesny świat raczej nie zwolni tempa. Ale sami możemy podjąć działania, dzięki którym zyskamy więcej czasu. Chcąc wygospodarować czas na ważne sprawy musimy przede wszystkim ustalić co do nich zaliczyć. Najłatwiej wypisać wszystkie na dużej kartce i spośród nich wybrać te priorytetowe. Na co chcemy zwrócić szczególną uwagę w najbliższym tygodniu? Spędzić czas z rodziną, pojechać na urlop, skupić sie na nauce czy pracy- ważne jest tu skonkretyzowanie swoich celi. Po wypisaniu tych rzeczy powinniśmy zastanowić się, jakich działań wymaga każde z nich. Taka szczególowa analiza pomoże nam poświęcać więcej czasu na rzeczy naprawdę dla nas ważne. Łatwiej będzie nam zorientować się, z jakich zajęć należy zrezygnować i spokojnie o nich zapomnieć, czyli z tak zwanych złodziei czasu- granie na komputerze, śledzenie godzinami profili znajomych na portalach społecznościowych. Jeśli naprawdę sprawia nam to przejemność powinniśmy traktować to tylko jako moment na relaks.

Warto kontrolować zużycie swojego czasu, by starczało go nam na rzeczy naprawdę ważne. Możemy również w celu ustalenia jak wykorzystujemy nasz czas przez kilka dni prowadzić zapiski. Wynik może nas zdziwić, jednak możemy wyeliminować wszystko, co niepostrzeżenie wkrada sie w nasze życie. Przede wszystkim powinniśmy jednak zacząć od podstawowej kwestii- niestety nie starczy nam czasu na wszystko. A na pozostałe ważne sprawy wygospodarujmy go jak najwięcej.

Dodaj komentarz