XXI pierwszy wiek oraz podstępujący krok w krok za nim postęp niosą wiele dobrodziejstw, ale mogą być również bardzo szkodliwe dla współczesnego społeczeństwa. Największą niezgłębioną tajemnicą naszych czasów jest Internet, który może być zarówno pomocny, jak i niezwykle niebezpieczny dla przeciętnego użytkownika. Jak w prawdziwym natłoku internetowych porad i opinii znaleźć te faktycznie przydatne, a jednocześnie uchronić się przed atakami oszustów i wszechobecnych sieciowych „trolli”? Na te pytania spróbujemy sobie dzisiaj odpowiedzieć.
Przede wszystkich każdy umysł, niezależnie – młodego czy starszego, powinna cechować pewna doza krytycznego myślenia. Zanim zasięgniemy opinii w Internecie, powinniśmy dokonać selekcji stron nam przydatnych. Adresy znane ze słyszenia oraz ze środków masowego przekazu, powinny być mimo wszystko dla nas bardziej wiarygodne niż te, które widzimy po raz pierwszy. Renoma strony internetowej może świadczyć o tym, iż jest to główne źródło dochodów osób ją tworzących, a co za tym idzie, jej autorzy nie zechcą stracić renomy poprzez rozpowszechnianie informacji fałszywych lub szkodliwych. Jednak za komentarze pod artykułami odpowiadają najróżniejsi użytkownicy i wobec takich osób powinniśmy być szczególnie ostrożni. Młodzi ludzie często zamieszczają swoje nieprawdziwe opinie dla zabawy lub by wyładować swoją agresję w cyberprzestrzeni. Komentarze zawierające liczne błędy ortograficzne i interpunkcyjne nie powinny być dla nas szczególnie opiniotwórcze.
Ponadto, należy zawsze pamiętać, że artykuły i informacje zamieszczane w Internecie, z reguły nie powstają bezinteresownie. Specjaliści alarmują, że coraz liczniej spotyka się grupy osób, które zawodowo zamieszczają fałszywe opinie w sieci, aby zdyskredytować konkurencje firm, w których pracują lub przyciągnąć klienta do siebie pochlebną opinią o produkcie czy usłudze. Najbardziej wiarygodne powinny być te opinie, które są podpisane imieniem i nazwiskiem, nie zaś nickiem, jednak takich zwykle jest bardzo mało, a i one mogą być fałszywe. Istnieje pewna niepisana zasada, która głosi, że długie i zawiłe opinie mogą być fałszywe, gdyż przeciętny Kowalski nie znajduje czasu ani chęci, by tworzyć takowe i zamieszczać je w Internecie. Jeżeli posiadamy takie umiejętności, warto też porównać styl zamieszczanych opinii. Jeżeli wydaje się nam on dziwnie podobny lub znajomy w wielu wypadkach, powinniśmy uznać takową opinię za nieprawdziwą lub – co najmniej – pretensjonalną.
Jak widzimy, niezwykle trudno jest odróżnić internetowe informacje prawdziwe od czysto opiniotwórczych. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że każdą znalezioną informację powinniśmy skonsultować ze specjalistą lub przynajmniej osobą dla nas zaufaną, gdyż, zwłaszcza w wypadku zdrowia, nie należy bezkrytycznie ufać sieciowym szarlatanom.