Czym są systemy ERP?

Myślę, że na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, a poniższy artykuł może pomóc w podjęciu decyzji i wydaniu sądu na temat, czy system Enterprise Resource Planning, czyli planowania zasobów przedsiębiorstwa, będzie korzystny dla danej firmy.

Wiadomo, że każdy marzy o tym, aby zainwestowana kwota chociaż częściowo się zwróciła, nieważne, w co się inwestowało. Należy jednakowoż pamiętać, iż nie każdy zwrot można zmierzyć. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli system ten zostanie wdrożony źle lub wdrożenie się nie uda, przedsiębiorstwo narażone będzie na poważne koszty. Wybór musi więc być rozważony. Czasami po prostu zmieniają się potrzeby na rynku, co również nie zagwarantuje pomyślności.

„Ale co my dokładnie osiągniemy po wdrożeniu ERP?” – ludzie często zadają sobie takie pytanie i bardzo dobrze. Otóż pomoże on zredukować ogólne koszty w zakładzie, a co za tym idzie, zwiększy się sprzedaż, poprawią relacje z klientami, a także można doprowadzić do redukcji poziomu zapasów i kosztów związanych z materiałami. Nie trzeba być dużą firmą, aby wdrożony system okazał się niezawodny i stanowił źródło zadowolenia personelu, klientów oraz szefostwa.

Poprawa w zarządzaniu zapasami jest widoczna np. przy opłatach za magazynowanie, obsługę, ubezpieczenie i podatki, a także szkody i straty, często spotykane. Przepływ materiałów kontrolować jest trudno, nawet bardzo, ale nie jest to niemożliwe. ERP jest w stanie pomóc i praktycznie całkowicie ograniczyć koszty.

Czy i w Twojej firmie dostawy nie zawsze były dobrze planowane? Tak? Przyczyną zapewne było złe zaplanowanie potrzeb. ERP nigdy do tego nie dopuści.

Jeśli nie potrafisz negocjować z dostawcami, nie musisz się martwić. Dzięki ERP uda Ci się osiągnąć rabat w wysokości nawet 5% kosztów zamówienia! Koszty działalności zostaną obniżone, bo w Twoich zapasach nie będzie nadwyżek!

Dzięki ERP zapomnisz o przestojach, powtórzeniach i nadgodzinach. Pomoże on w kontrolowaniu realizacji zamówień i sprawdzaniu wykonywanych zadań pracowniczych. Jest to spore ułatwienie dla kierowników produkcji, którzy mogą wdrażać w pracy skuteczne metody działania, co pomoże zwiększyć jakość pracy, a zarazem jej wydajność.

Dla klienta bardzo ważny jest czas dostawy i jej warunki. Klient musi być usatysfakcjonowany, a wróci i będzie wobec nas lojalny. To ważne, aby nie dopuścić do utraty kontraktów. Nie każdy potrafi też szybko reagować na zmiany w popycie, a ERP pomoże w jego kontroli.

Dodaj komentarz