Elektrownia atomowa: jakie przyniesie korzyści?

Mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników – elektrownie atomowe od lat wzbudzają zacięte dyskusje. W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich w Polsce nie ma i nie było nigdy żadnej elektrowni atomowej. Plany jej budowy pojawiły się w latach osiemdziesiątych – miała ona powstać w miejscowości Żarnowiec w województwie pomorskim, ale prace został zatrzymane w latach dziewięćdziesiątych. Temat ten powraca jednak w ostatnim czasie coraz częściej w związku z większym zapotrzebowaniem Polski na energię. Jakie korzyści płyną z posiadania elektrowni atomowej, a jakie są zagrożenia z nią związane?

 

Zalety elektrowni atomowych:

  • brak zanieczyszczenia powietrza w porównaniu do elektrowni węglowych
  • niski koszt pozyskiwania energii niż w przypadku węgla
  • możliwość wykorzystania elektrowni w wielu dziedzinach, między innymi w medycynie oraz w przemyśle

 

Wady elektrowni atomowych:

  • wysokie koszty inwestycji
  • niechęć społeczeństwa
  • potrzeba składowania odpadów radioaktywnych
  • ryzyko skażenia środowiska w efekcie awarii

 

Jak zostało już wspomniane, w Polsce zapotrzebowanie na energię rośnie, a jego zaspokojenie z użyciem tradycyjnych źródeł energii, głównie pochodzącej z zasobów węgla, które także ciągle maleją, a jego wydobycie staje się również coraz mniej opłacalne. Oczywiście, część zapotrzebowania może być pokryta przez wykorzystanie OZE – Odnawialnych Źródeł Energii, na przykład z promieniowania słonecznego, wiatru czy geotermii, jednak nie są one w stanie zrobić tego w pełni.

 

W związku z tym elektrownie atomowe stanowią niemalże jedyne ekonomiczne rozwiązanie w perspektywie najbliższych dekad. Technologia pozyskiwania energii z atomu jest przy tym coraz bardziej bezpieczna, więc niebezpieczeństwo awarii i skażenia jest jednocześnie coraz niższe. Decyzja o inwestycji będzie musiała zostać podjęta w ciągu kolejnych kilku lat, ponieważ należy jednocześnie pamiętać o tym, że projektowanie i budowa elektrowni atomowej może trwać nawet do 10 lat, aby zabezpieczyć nasze zapotrzebowanie na energię w przyszłości.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne