Ile powinna kosztować dobra strona www?

Masz firmę. W dzisiejszych czasach sam, kiedy czegoś szukasz – czegokolwiek – najpierw sprawdzasz to w Internecie. Jeśli Internet nie wyświetli żadnej strony internetowej na dany temat, zaczynasz się zastanawiać, co się stało i wybierasz inne rozwiązanie. Widzisz więc, że współcześnie strona internetowa to podstawa w biznesie, nawet tym najmniejszym, a DOBRZE wykonana strona świadczy o profesjonalizmie firmy, którą reprezentuje.

Ostatnio byłam bardzo zawiedziona, ponieważ znalazłam studio pielęgnacji stóp i dłoni – chciałam się umówić na wizytę w celu wykonania manicure i pedicure, jednak najpierw chciałam obejrzeć w Internecie cennik, zakres usług itd. Niestety – strona profesjonalnie wyglądającej firmy ograniczyła się do konta na portalu społecznościowym z trzema zdjęciami paznokci, nazwiskiem i numerem telefonu. Nie dowiedziałam się, jakie są ceny i za jakie usługi. Bardzo przykra sytuacja, zważywszy na to, że gabinet mieści się w nowo wybudowanym budynku i wygląda bardzo interesująco. Na wizytę się umówiłam mimo wszystko, jednak podczas jej trwania dam pani delikatnie do zrozumienia, iż strona by się jej przydała (tłumów pod gabinetem nie widziałam).

Na pewno każdy doskonale zna powiedzenie-historyjkę o mężczyźnie, który przychodzi do agencji i chce założyć stronę internetową „profesjonalną i tanią”, a informatyk pyta go: „Ale po co panu dwa projekty?”. Jest to sytuacja komiczna, jednak bardzo trafnie obrazuje podejście zarówno zlecającego, jak i firmy, której zadanie zlecono. Oczywiście, cena zależy od tego, jaki typ strony ma być wykonany i jakie funkcjonalności mają się na niej znaleźć. Bardzo ważna jest grafika i jej stopień zaawansowania, ale również „zawiłości” projektu. Wiadomo, że na rynku projektowym istnieje poważna konkurencja, więc i ceny mogą być różne.

Na pewno każdy, nawet laik, wie, iż sklep internetowy to bardziej rozbudowana strona, niż np. blog. Strona zawierająca jedynie informacje o usługach i dane kontaktowe, może kosztować ok. 1000 zł, zaś portal o rozbudowanej strukturze, już nawet dziesiątki tysięcy.

Jeśli masz zmysł artystyczny i pomysł na szatę graficzną swojej strony, tym lepiej. Porozmawiaj na ten temat z grafikiem, a na pewno dojdziecie do porozumienia. Z grafiką na stronie można zrobić praktycznie wszystko. Kreatywność jest podstawowy elementem w projekcie, gdyż ludzie są w większości wzrokowcami. Dlatego też warto zamieścić na stronie galerię – kosmetyczka zaczęła dobrze, jej praca jest ważna. Zdjęcia podniosą wiarygodność firmy i zniwelują ryzyko pomyłek.

Warto jest wybrać taką firmę, która zapewni gwarancję pomocy w razie problemów ze stroną w przyszłości, gdyż mogą się one pojawić, zwłaszcza wśród amatorów.

Jak widać, nie ma jednej ceny za stronę internetową. Aby była ona jednak profesjonalna, na pewno nie może kosztować przysłowiowych 300 zł.

Dodaj komentarz