JAK POZNAĆ ŻE MASZ DO CZYNIENIA Z DEPRESJĄ? 

Depresja to powszechnie panująca choroba, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Ma wiele odmian i u każdego może przebiegać inaczej. Warto jednak poznać podstawowe informacje na temat tej choroby.

Depresja dotyka ok. 10 procent populacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest obecnie czwartym, najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Jest trudna do zdiagnozowania ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od pacjentów. Wyróżnia się także wiele rodzajów zaburzeń depresyjnych. Może występować sezonowo, cyklicznie lub długotrwale z ciągłymi nawrotami. Większość dotkniętych depresją wypiera się choroby w obawie przed piętnem chorego psychicznie i nie próbuje się leczyć. Zaniedbanie w tej sprawie powoduje stopniowe pogorszenie stanu chorego, co może ostatecznie prowadzić nawet do samobójstwa.

Nie ma osoby, która zawsze jest szczęśliwa. Każdy z nas ma dni, kiedy ma kiepski nastrój a jedyne na co ma się ochotę to spędzenie całego dnia pod kocem. Depresja to właśnie permanentny smutek, który prowadzi do spadku aktywności życiowej. Odbiera chęci do życia, pracowania, nie pozwala normalnie funkcjonować. Trudno radzić sobie z jakimkolwiek problemem. Traci się zainteresowania i radość życia. Porzuca się swoje hobby, niczym się nie interesuje. Człowiek funkcjonuje w zwolnionym tempie, traci kontakty z bliskimi. Ma zdecydowanie obniżoną samoocenę i zaburzenia koncentracji. Świat widzi jedynie w czarnych barwach, bez perspektyw na lepszą przyszłość. Ludzi chorych na depresję dotykają także zaburzenia snu – jest płytki i nie daje uczucia wypoczęcia.

Depresja często ukrywa się pod objawami somatycznymi. Złe samopoczucie fizyczne, dolegliwości bólowe czy różnego rodzaju schorzenia, zwłaszcza układu krążenia mogą wynikać właśnie z zaburzeń depresyjnych. Choroba często występuje u ludzi starszych, powyżej 50. roku życia. Wynika to ze zmiany ról życiowych – przejścia na emeryturę, utraty życiowego partnera, samotności i pogorszenia sprawności fizycznej. Jednak każdy jest narażony na zachorowanie. Dzisiejsze czasy, pełne stresu i pogoni za lepszym jutrem sprzyjają do popadnięcia w stany depresyjne. Istotne są także czynniki genetyczne – łatwiej popadną w depresję osoby, których członek rodziny borykał się z chorobą.

Depresja jest chorobą psychiczną, którą należy leczyć u psychiatry, ponieważ nie ustąpi sama. Leczenie jest długotrwałe i ciężkie ze względu na przewlekłość zaburzeń i tendencje do nawrotów. Terapia farmakologiczna powinna trwać co najmniej sześć miesięcy i być indywidualnie dobrana do pacjenta. Niezwykle pomocne jest wsparcie najbliższych – złe relacje z rodziną nasilają chorobę i mogą obniżać skuteczność terapii.

Depresja to poważna choroba, która może doprowadzić do tragicznych skutków. Nie warto więc lekceważyć jej objawów i umniejszać, mówiąc, iż ktoś jest pesymistą i zaraz mu przejdzie. Pomóż sobie lub bliskiej ci osobie i udaj się do lekarza. Wcześnie zdiagnozowana, łatwiej da się wyleczyć.

Dodaj komentarz