Jak wyjść z nadmiernego zadłużenia?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek grać w Monopol? Na pewno, nawet w dzieciństwie. Pamiętasz, jak szybko wpisywałeś się do zeszytu dłużników, a wygrywał ten, kto miał „mniej na minusie”? W prawdziwym życiu jest bardzo podobnie, ale zadłużenie nie kończy się wraz z rozejściem się graczy. Wręcz przeciwnie. Dodawany jest nowy zawodnik, czarny koń rozgrywek – komornik.

W tym momencie dochodzi do zderzenia z rzeczywistością i na dłużnika spada ocean strachu. Następuje chwilowy paraliż i niemoc. Człowiek nie jest w stanie wyjść spod kołdry i co rano ma nadzieję, iż śnił koszmar. Ale nie. Trzeba długom stawić czoła… Najgorsze jest wtedy to kwaśne samopoczucie. Kłótnie z bliskimi, niemoc wytrzymania we własnym ciele. W końcu sięganie po alkohol, niejednokrotnie próby samobójcze… Stoczyć się jest łatwo i dzieje się to bardzo szybko. Wizje coraz większych długów dobijają psychicznie. Bez wsparcia, dłużnik sobie nie poradzi, a czasami nawet ono nic nie daje. Taki człowiek nie może odpocząć w nocy. Z tego wszystkiego decyduje się na rozwiązania pogrążające go jeszcze głębiej – wyprzedaje swoje sprzęty w lombardach oraz, co gorsze, bierze kredyty zwane „chwilówkami”, aby spłacić wcześniejsze długi.

Najlepszym sposobem na wyjście z zadłużenia jest, paradoksalnie, pozbycie się strachu. Nie można podjąć żadnych działań w panice, gdyż osiądzie się na mieliźnie. Warto jest przede wszystkim zażegnać wszelkie kłótnie z rodziną, z najbliższymi, gdyż to oni stanowią fundament dobrego humoru i pozytywnego myślenia, nawet jeśli się o tym nie myśli. Więcej głów pomoże szybciej rozwiązać problem.

Poradzić sobie z paniką nie jest łatwo, ale można to zrobić. Rozpocząć uprawianie sportu? Na początek bieganie na małych dystansach, jazda na rowerze, czy nawet zwykłe spacery. Miłe wieczory filmowe z partnerem, relaksująca kąpiel, dobra książka. Należy przewartościować swój system i sumienie. Nie nasze rzeczy czynią nas bogatymi, a nasi najbliżsi. Spróbuj takiego eksperymentu: Ty będziesz miły dla nich, a zobaczysz, że oni będą mili dla Ciebie. Koniec z kłótniami.

Kiedy przestaniesz bać się życia i przyszłości, możesz zacząć działać. Znaleźć dobrą pracę, pomyśleć o sposobach oszczędzania wody czy prądu. Można to połączyć, np. kąpielą we dwoje bądź kolacją przy świecach zamiast przy świetle elektrycznym. Wtedy jednocześnie oszczędza się pieniądze i odbudowuje zerwane rodzinne więzi.

Kolejne etapy przyjdą same, a rozwiązań lepiej nie szukać na własną rękę. Nawet się nie obejrzysz, a Twoje długi staną się jedynie przeszłością, a więź z rodziną pozostanie na zawsze.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne