Kilka słów o wężach hodowlanych

Większość ludzi, decydując się na zakup zwierzęcia, wybierają takie, które da się oswoic, będzie posłuszne i przywiązane do właściciela, a jednocześnie jego obecność stanowiła będzie doskonałe towarzystwo. Z tego względu najbardziej popularne są psy i koty, są jednak też tacy, którzy cenia spokój i względną bezproblemowość, dlatego decydują się na chomika czy szczura. Stosunkowo niewielu jest takich, którzy decydują się na zakup… węża.
Zastanawiam się, dlaczego właściwie tak jest. Być może dlatego, że zwierzęta te nie cieszą się najlepszą opinią? A może dlatego, że stereotypowo wszystkie postrzegane są jako niebezpieczne? Wielu z pewnością odrzuca sam wygląd węży i fakt, że nie są to zwierzęta, które można oswoić.
W końcu muszę też przyznać, ze posiadanie i utrzymanie węża jest dość kosztownym przedsięwzięciem…
Jakby nie patrzeć, decyzję o zakupie węża trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, pamietajac o tym, że nie jest to zabawka, a żywe zwierzę, które wymaga odpowiednich warunków do życia.
Przed zakupem trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim czy potrzebujemy zwierzęcia do głaskania i przytulania, czy raczej takiego do obserwacji jego zachowań i procesów życiowych. Poza tym potrzebne będzie odpowiednie miejsce, żeby móc założyć terrarium. Terrarium powinno być odpowiednio duże, oświetlone, nienarażone na skoki temperatur, z zapewniona odpowiednia wilgotnością. W końcu trzeba wziąć pod uwagę kwestie związane z żywieniem węża oraz w ostateczności zdecydować się na wybór konkretnego gatunku. Dla początkujących najlepsze są tzw. węże właściwe, np. waż zbozowy czy waz mahoniowy. Osoby doświadczone mogą zdecydować się na dusiciela – boa, pytona zielonego czy królewskiego. Przypomnę, że dusiciele jako weże większe i trudniejsze w utrzymaniu wymagają większego doświadczenia i zaangażowania.
Mitem jest, że wszystkie węże sa groźne dla człowieka. Odpowiednie obejście się z wężem nie wymaga szczególnie skomplikowanych środków ostrożności tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z wężem właściwym. Poza tym nie można odmówić tym zwierzętom uroku i niezwykłego, egzotycznego wyglądu. Choć nakłady utrzymania są wysokie w przypadku węży, to jestem zdania, ze te zwierzęta potrafią dostarczyć radości właścicielowi – jeśli tylko nabyte są świadomie, przez pasjonatów i ludzi z wyobraźnią.

Dodaj komentarz