Krótko o przyjaźni

Każdy wie, jak to jest z przyjaciółmi – tych prawdziwych poznaje się dopiero, kiedy dochodzi do jakieś poważniejszej próby. Czasami dowiedzenie się tej prawdy, kto jest prawdziwym przyjacielem a kto nie, przychodzi w najtrudniejszym momencie. Wtedy jest ostatni czas, kiedy chcemy pozyskiwać taką wiedzę. Do jednego ciężaru dokłada się drugi.

Czasami jest inaczej. Moja najlepsza przyjaciółka z podstawówki – Karolina – nie widziałyśmy się od dawna, a wydawało mi się, że łączyło nas coś wyjątkowego. Myślę tak również z perspektywy osoby dorosłej. Łatwo powiedzieć, że dzieci nie mogą tworzyć ważnych relacji, że być dzieckiem to znaczy być skazanym na emocjonalną niestabilność i ulotność uczuć. Jednak wydaje mi się, że nie zawsze tak jest. Łączyła nas w końcu taka siostrzana zażyłość. Trudno to opisać komuś, kto być może nie doświadczył takiej przyjaźni. Jeśli dwie osoby mają poczucie wspólnoty, to żadne zwątpienie z zewnątrz nie ma szans na zniszczenie go. Pewne rzeczy po prostu się wie.

Szkoda, że czasem najlepsze relacje ulegają rozpadowi z dziwnych powodów. Często chyba czas robi swoje. Być może niektórzy ludzie rozchodzą się w naturalny sposób, z biegiem czasu. Zmiana zainteresowań i priorytetów może zmniejszyć liczbę rzeczy, które uznajemy za „wspólne”. A przecież w zwyczajnym toku życia trudno uniknąć zmian, również takich na poziomie emocji. Może zacząć być trudniej się dogadywać, a ciężko być czyimś przyjacielem bez zrozumienia. Zobaczyć siebie w drugiej osobie jest bardzo trudne, chyba że mówimy o najbardziej podstawowej ludzkiej empatii.

Drogi przyjaciół z dzieciństwa często rozchodzą się, ale nie jest to regułą. Magda, koleżanka z późnej podstawówki, to dziewczyna, której nie lubiłam. Na swój sposób rywalizowałyśmy jako dzieci. Odnosiłyśmy się do siebie z chłodem, a czasem i z niechęcią. Potem, dziwnym trafem, kilka razy na siebie wpadałyśmy w różnych okolicznościach. Było to lata po podstawówce. W końcu musiałyśmy spędzić ze sobą dłuższy czas, w okolicznościach związanych z pracą. Okazało się wtedy, że byłyśmy w stanie porozmawiać ze sobą bardziej dojrzale. Wyszło na jaw, że mamy nawet dużo wspólnego. Nawet pewnych wspólnych znajomych.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne