Kultura a sztuka

Czym jest kultura, a czym jest sztuka? Dlaczego są tak różnorodne i jak wpływają na nasze życie? Tego rodzaju pytania nie pojawiają się zbyt często, ale warto znać na nie odpowiedzi, aby być bardziej świadomym uczestnikiem tego świata, gdzie zarówno kultura, jak i sztuka są jednymi z elementów otoczenia, w którym żyjemy.

 

Czym jest kultura?

Kultura to zasadniczo termin dość wieloznaczny, który jest także na wiele sposobów interpretowany. Zazwyczaj mowa w tym kontekście o ogóle wytworów człowieka – nie tylko tych materialnych, ale również niematerialnych, na przykład symbolicznych czy duchowych, przykładowo są to wzory zachowania oraz myślenia. Także można spotkać się z definicją kultury jako całokształtu materialnego i duchowego dobytku społeczeństwa. Zwykle kultura jest także łączona z istnieniem cywilizacji.

 

Kultura jest jednym z głównych atrybutów człowieka, ale też nie we wszystkich społeczeństwach jest ona jednolita. Różni się na poszczególnych obszarach geograficznych oraz dla różnych okresów historycznych – to właśnie powoduje, że kultura człowieka jest tak fascynująca.

 

A czym sztuka?

Sztuką z kolei określa się przede wszystkim jedną z części dorobku kulturowego człowieka. Sztuka to różnego rodzaju utwory, także dzieła artystyczne. Oczywiście, badacze również nie są zgodni co do tego, czym dokładnie jest sztuka – co mieści się w jej definicji, a co nie. Sztuka narodziła się razem z cywilizacją człowieka i wskazuje się, że jej pierwotna funkcja związana była z obrzędami magicznymi.

 

Co ważne, w nowożytnych koncepcjach sztuka coraz rzadziej łączona jest z estetyką – widać to między innymi w naturalizmie i ekspresjonizmie oraz innych awangardowych nurtach w sztuce, które odrzuciły jej klasyczne pojmowanie łączone przede wszystkim z dążeniem do piękna. To powoduje, że wiele osób nie rozumie czy nie uznaje sztuki nowoczesnej jako sztuki, ponieważ odstaje ona od tego, co wielu z nas uznaje za piękne.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne