Strach przed wystąpieniami publicznymi, skrępowanie w rozmowie, lęk przed nowymi znajomościami, niska samoocena. Do tego suchość w gardle, drżenie rąk, chęć ucieczki przed innymi. Mamy diagnozę – to nieśmiałość.
Nieśmiałość może paraliżować życie codzienne i zdecydowanie utrudnić kontakt z innymi. Osoby, które się z nią borykają nie wykazują inicjatywy, boją się odezwać, nie zabierają głosu i nie wyrażają własnego zdania. Nieśmiałość nie tylko może spowodować, że nie będziemy utrzymywać bliskich kontaktów z innymi, lecz spowoduje że damy się wykorzystywać. Warto więc próbować z nią walczyć i popracować nad pewnością siebie.
Skąd bierze się nieśmiałość? Zazwyczaj jest ona skutkiem naszych przeżyć z dzieciństwa. Rodzice stawiali przed tobą wysokie wymagania i byli zawiedzeni jeśli coś ci się nie udało? Lub może przeciwnie, wszystko robili za ciebie i teraz nie chcesz podejmować samodzielnie czynności w obawie przed porażką? Lub może dałeś zaszufladkować się przez rówieśników? Jeśli odkryjesz powód nieśmiałości łatwiej będzie z nią walczyć.
Musisz także zastanowić jakie sytuacje powodują w tobie nieśmiałość. Są to wystąpienia publiczne, nawiązywanie nowych znajomości czy może kontakty z płcią przeciwną? Jeśli już odkryjesz w jakich sytuacjach czujesz się niepewnie będziesz wiedział nad czym trzeba popracować.
Warto zacząć metodą małych kroków. Musisz przełamywać się w różnych, błahych sytuacjach. Zapytaj przechodnia o godzinę lub drogę, doradź się ekspedientki w sprawi zakupu. Takie ćwiczenia spowodują, że poczujesz się pewniej w kontaktach z innymi. Nie zapomnij o uśmiechu – wywołuje pozytywne reakcje u drugiej osoby.
Jeśli przeraża cię wystąpienie publiczne musisz poćwiczyć swoją mowę. Dobrze się przygotuj i przeczytaj ją kilka razy na głos. Osłuchasz się wtedy ze swoim głosem, będziesz wiedzieć kiedy zrobić pauzy. Warto przećwiczyć w obecności bliskiej ci osoby. Wyłapie błędy i powie co jeszcze trzeba dopracować. W trakcie przemówienia musisz sprawiać wrażenie pewnego siebie. http://psychoterapia-szczecin.org/zakres-leczenia.html . Unikaj nadmiernej gestykulacji, spróbuj utrzymywać kontakt wzrokowy z publicznością. Możesz mieć pewność, że wtedy każdy będzie cię słuchać.
Jeśli brakuje ci pewności siebie możesz zmienić coś w swoim wyglądzie. Zmiana fryzury, makijażu czy ubranie się w coś ładnego sprawi, że poczujesz się lepiej we własnym ciele. Możesz poprawić też swój wizerunek we własnych oczach poszerzając wiedzę. Zawsze interesowała cię fauna i flora Australii? Poczytaj o tym, zabłyśniesz w towarzystwie i poczujesz się atrakcyjnie.
Obawiasz się poznawać nowe osoby w obawie przed kompromitacją? Jeśli rozmowa się nie klei warto zapytać o cudze zainteresowania. Druga osoba poczuje, że jesteś zainteresowany tym co mówi a ty odwrócisz uwagę od siebie i będziesz mógł spokojnie zastanowić się o czym jeszcze porozmawiać. Nie zapomnij o komplementach – miłe słowo na pewno do ciebie wróci.
Nieśmiałość nie jest łatwo pokonać. Nie można się jednak poddawać. Każdy z nas jest wartościowym człowiekiem i ma wiele do zaoferowania, nie można o tym zapomnieć.