NIE BĄDŹ NIEŚMIAŁY!

Strach przed wystąpieniami publicznymi, skrępowanie w rozmowie, lęk przed nowymi znajomościami, niska samoocena. Do tego suchość w gardle, drżenie rąk, chęć ucieczki przed innymi. Mamy diagnozę – to nieśmiałość.

Nieśmiałość może paraliżować życie codzienne i zdecydowanie utrudnić kontakt z innymi. Osoby, które się z nią borykają nie wykazują inicjatywy, boją się odezwać, nie zabierają głosu i nie wyrażają własnego zdania. Nieśmiałość nie tylko może spowodować, że nie będziemy utrzymywać bliskich kontaktów z innymi, lecz spowoduje że damy się wykorzystywać. Warto więc próbować z nią walczyć i popracować nad pewnością siebie.

Skąd bierze się nieśmiałość? Zazwyczaj jest ona skutkiem naszych przeżyć z dzieciństwa. Rodzice stawiali przed tobą wysokie wymagania i byli zawiedzeni jeśli coś ci się nie udało? Lub może przeciwnie, wszystko robili za ciebie i teraz nie chcesz podejmować samodzielnie czynności w obawie przed porażką? Lub może dałeś zaszufladkować się przez rówieśników? Jeśli odkryjesz powód nieśmiałości łatwiej będzie z nią walczyć.

Musisz także zastanowić jakie sytuacje powodują w tobie nieśmiałość. Są to wystąpienia publiczne, nawiązywanie nowych znajomości czy może kontakty z płcią przeciwną? Jeśli już odkryjesz w jakich sytuacjach czujesz się niepewnie będziesz wiedział nad czym trzeba popracować.

Warto zacząć metodą małych kroków. Musisz przełamywać się w różnych, błahych sytuacjach. Zapytaj przechodnia o godzinę lub drogę, doradź się ekspedientki w sprawi zakupu. Takie ćwiczenia spowodują, że poczujesz się pewniej w kontaktach z innymi. Nie zapomnij o uśmiechu – wywołuje pozytywne reakcje u drugiej osoby.

Jeśli przeraża cię wystąpienie publiczne musisz poćwiczyć swoją mowę. Dobrze się przygotuj i przeczytaj ją kilka razy na głos. Osłuchasz się wtedy ze swoim głosem, będziesz wiedzieć kiedy zrobić pauzy. Warto przećwiczyć w obecności bliskiej ci osoby. Wyłapie błędy i powie co jeszcze trzeba dopracować. W trakcie przemówienia musisz sprawiać wrażenie pewnego siebie. http://psychoterapia-szczecin.org/zakres-leczenia.html . Unikaj nadmiernej gestykulacji, spróbuj utrzymywać kontakt wzrokowy z publicznością. Możesz mieć pewność, że wtedy każdy będzie cię słuchać.

Jeśli brakuje ci pewności siebie możesz zmienić coś w swoim wyglądzie. Zmiana fryzury, makijażu czy ubranie się w coś ładnego sprawi, że poczujesz się lepiej we własnym ciele. Możesz poprawić też swój wizerunek we własnych oczach poszerzając wiedzę. Zawsze interesowała cię fauna i flora Australii? Poczytaj o tym, zabłyśniesz w towarzystwie i poczujesz się atrakcyjnie.

Obawiasz się poznawać nowe osoby w obawie przed kompromitacją? Jeśli rozmowa się nie klei warto zapytać o cudze zainteresowania. Druga osoba poczuje, że jesteś zainteresowany tym co mówi a ty odwrócisz uwagę od siebie i będziesz mógł spokojnie zastanowić się o czym jeszcze porozmawiać. Nie zapomnij o komplementach – miłe słowo na pewno do ciebie wróci.

Nieśmiałość nie jest łatwo pokonać. Nie można się jednak poddawać. Każdy z nas jest wartościowym człowiekiem i ma wiele do zaoferowania, nie można o tym zapomnieć.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne