Nie lubisz? Polubisz. Lubisz? To bardzo dobrze! Właściwości oliwek

Na pewno zdarza Ci się czasami mieć migreny czy kłopoty z trawieniem. Każdy z nas przez to przechodzi. Kobiety za to rzadko kiedy są zadowolone ze swojej wagi. Może brakuje Ci witamin,  czujesz senność i otępienie? Na Twoje kłopoty mogą Ci pomóc… Oliwki! Niektórzy zjadają po kilka słoiczków tygodniowo, inni zaś krzywią się nawet na małe plasterki na pizzy czy w sałatce. Warto wypróbować różne smaki, ponieważ nigdy nie wiadomo, który z nich nam – być może – posmakuje?

Oliwka nie zawiera zbyt wielu kalorii, a dodatkowo wspomaga pracę jelit. Łagodzi bóle głowy i wspomaga odchudzanie. Dodatkowo, jest bogata w witaminy i zdrowy tłuszcz, uzupełniające naszą codzienną dietę. Wiele osób przekonało się do zmiany oleju na oliwę z oliwek. Teraz czas na jedzenie ich w całości!

Oliwki pojawiły się w Polsce wraz ze składnikami kuchni śródziemnomorskiej oraz bałkańskiej. Z potraw „oliwkowych” słyną takie państwa, jak Grecja, Hiszpania, Portugalia, Chorwacja oraz, oczywiście, Włochy. Tamtejsi mieszkańcy nie chorują na serce, dzięki wspomnianemu już „dobremu tłuszczowi” z oliwek. Jednakże należy pamiętać, iż każdy kraj szczyci się swoimi odmianami, a co za tym idzie, różnymi ich smakami. Oliwki powinno się jeść z serami, głównie białymi (kozimi, owczymi, a nawet krowimi).

Nie musisz obawiać się raka piersi i chorób krążenia, jeśli jesz oliwki, ponieważ zawierają one kwas oleinowy, chroniący przed tymi schorzeniami. W końcu będziesz spokojny i pozbędziesz się nerwów. Twoja skóra odzyska naturalny blask. To wszystko dzięki witaminom B, A, C i E. Oliwki są również źródłem błonnika oraz minerałów. Oliwki, które smakują nam najbardziej, to te ukiszone, a zatem – uodparniające na wirusy i bakterie w okresach zwiększonej zachorowalności. Co ciekawe, zmniejszają one również ryzyko depresji.

Zapewne każdy myśli, iż rodzaje oliwek zależą od ich koloru. Otóż nic bardziej mylnego. Kolor to tylko pochodna momentu zebrania lub obrobienia. Nie jest łatwo zebrać zielone oliwki, gdyż muszą być one już odpowiednio duże, a jeszcze niedojrzałe. Kolejnym stopniem dojrzewania jest kolor brązowawy, trochę fioletowy, nazywany czerwonym – ale i to nie jest jeszcze oliwka dojrzała. Kiedy w końcu widzi się oliwkę ciemnobrązową bądź wręcz czarną, wiadomo, iż jest ona w pełni dojrzała.

Problem z oliwkami jest jeden – mają one gorzkawy posmak bez względu na to, kiedy zostaną zerwane. I teraz właśnie rozwiązała się zagadka, dlaczego należy je kisić.

Dietetycy grzmią o tym, iż śniadanie jest „najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia”, dlatego też należy je zjadać bez dyskusji. No dobrze – ale CO mamy jeść? Spróbujmy tzw. śniadania greckich pasterzy, czyli sera z oliwkami! A na obiad coś z kuchni włoskiej. Może pizzę lub makaron? Dla osób na diecie – sałatka. Dodajemy oliwki i od razu mamy zdrowe i pyszne dania.

Szukasz pomysłu na naturalną przekąskę lub składników do koreczków na imprezę? Zdecyduj się na zakup oliwek o różnych smakach i nadzieniach! Mogą być serowe, paprykowe lub czosnkowe. Każdy znajdzie wśród nich smak dla siebie.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin Biuro księgowe Błonie fototapety Modernizacja węzła cieplnego Pojemniki fermentacyjne Pozycjonowanie stron internetowych Zabawy edukacyjne Cześci samochodowe