Kiedy widzimy naszego życiowego partnera/partnerkę z jakąś inną osobą, co czujemy?
Najrozsądniejszą reakcją byłoby po prostu zapytanie partnera. Pewnie tak zrobiłaby znaczna większość ludzi w związkach. Ale jednak okazuje się, że nie…
Wszystkie osoby, będące w związku partnerskim, doświadczają uczucia zazdrości. Nieważne, czy to jest związek partnerski cz małżeński z wieloletnim stażem- uczucie zazdrości nie mija; nawet, można powiedzieć, że się pogłębia.
Oczywiście są ludzie, który twierdzą, że nie ma prawdziwego uczucia miłości bez lekkiej zazdrości. Może to i prawda.. Ale jak to mówią, co za dużo to niezdrowo.
Jak postąpić, gdy zazdrość staje się obsesyjna?
Zespół Otella…
Na pewno niewiele ludzi wie, że istnieje takie coś jak zespół Otella. Spieszę z wyjaśnieniami, otóż zespół Otella to zaburzenie psychiczne, polegające na obsesyjnej zazdrości.Pojawia się najczęściej u mężczyzn uzależnionych od alkoholu, lub mających problem z ośrodkowym układem nerwowym. Jednak coraz częściej na to zaburzenie cierpią kobiety, które mają problem z kontrolowaniem swoich emocji i zachowań. Sygnałem zwiastującym taki problem jest np. kilkuminutowe spóźnienie, spojrzenie na kogoś innego, czy zwykła rozmowa przez telefon. Objawem może być także inne spojrzenie na partnera, niechęć do współżycia i wynikające z tego nieudane życie erotyczne. Wtedy obsesyjnie szukają dowodów a jeśli ich nie znajdują uważają, że padły ofiarą przebiegłości. Osoba dotknięta zespołem Otella jest święcie przekonana, że zostaje zdradzona nawet jeśli druga strona nie wykazuje żadnych oznak. Nie wierzy w zapewnienia, jest święcie przekonana zdrady i szuka urojonych dowodów na jej istnienie, często dopatrując się potencjalnych kochanków w przyjaciołach, sąsiadach czy nawet krewnych. Taka osoba nie chce przyjąć do wiadomości faktu, że nie została zdradzona i często wraca do tego tematu, wywołując niepotrzebne kłótnie. W takiej kłótni, osoba chora bardzo często chce, żeby partner/partnerka przyznała się do domniemanej zdrady.
Leczenie
Jak leczyć osobę, która w swojej podświadomości jest zdrowa? Na pewno wydaje się to trudne do zrealizowania. Na pewno pierwszym krokiem, jest namowa do terapii. Ale czy terapia to jest wszystko co można zrobić?
Leczenie zaburzenia Otella jest objawowe i polega na odstawieniu alkoholu i podawaniu neuroleptyków. Warto wspomnieć, że terapia i odstawienie, nie zawsze dają zamierzony efekt w walce z chorobą, która przecież może trwać całe życie. Ponadto chory często nie chce poddać się leczeniu twierdząc, że jest zdrowy. Ponadto remisja choroby, często skłania chorego do samodzielnego odstawienia leków, co skutkuje ponownym wystąpieniem psychoz.
Wspomniałam też, że jest to obsesyjna zazdrość a w przypadku, kiedy chory wyżywa się na rodzinie, dzieciach czy innych osobach sobie bliskich, jedynym słusznym wyjściem, które skłoni w końcu do podjęcia leczenia jest sąd, który może skierować na wniosek osoby poszkodowanej, taką osobę do zakładu psychiatrycznego.