Osoba toksyczna, czyli kto to taki?

Najczęściej osoby, które mają na nas toksyczny wpływ to takie, które są z nami w bliskiej relacji. Tak naprawdę nie ma żadnej reguły – to może być któryś z rodziców, ktoś z rodzeństwa, fałszywy przyjaciel albo nawet partner życiowy. Tylko czy można poznać, że jesteśmy w toksycznej relacji? Czy są jakieś cechy lub zachowania, które charakteryzują takie osoby? I przede wszystkim – czy z takiej relacji można się uwolnić?

Złe samopoczucie

Jeśli często przebywamy z toksycznymi osobami to nasze samopoczucie jest złe. Toksyczna osoba to taka, która tylko bierze, niczego nie dając od siebie. Mając na nas toksyczny wpływ obniża nasze poczucie własnej wartości, często doprowadzając do całkowitego zawładnięcia naszym życiem.

Negatywne emocje

Toksyczna osoba przekazuje innym głównie negatywne emocje. Może nastawiać nas źle do świata, do innych ludzi, ciągle nas oceniać i próbować podkopać naszą wiarę w siebie i w innych ludzi.

Centrum uwagi

Toksyczne osoby najczęściej chcą być ciągle w centrum uwagi, stale pragną atencji i poświęcania im całego czasu. Nie znoszą jeśli nie mają nad czymś kontroli i wszelkimi sposobami próbują tę kontrolę zdobyć. Takie osoby nie słuchają innych, głównie same mówią i nie przejmują się, jeśli nawet nie pamiętają, co przed chwilą usłyszały.

Kłamstwa

Chociaż nie ma reguły, to prawda jest taka, że toksyczne osoby często dużo kłamią, oczerniają innych, odwracają wszystko tak, żeby pokazać siebie w roli ofiary i manipulują faktami.

Błędy

Osoby toksycznie nigdy nie przyznają się do swoich błędów. Zazwyczaj winnych szukają wszędzie gdzie tylko się da. Nawet jeśli jej wina jest na wszystkich oczywista, że toksyczna osoba tak poprzestawia fakty, żeby wina spoczęła jednak na kimś innym.

Toksyczne osoby nie potrafią tworzyć zdrowych, normalnych relacji. Najczęściej chwytają się osób słabych psychicznie i próbują nas nimi przejąć kontrolę. Niestety, prawda jest taka, że takie osoby się nie zmieniają. Jedynym sposobem na „wyrwanie” się z takiej relacji jest jej zakończenie. Dopiero kiedy taka osoba na dobre zniknie z życia można przekonać się jak wiele złego w nim wyrządzały.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne