Osoba toksyczna, czyli kto to taki?

Najczęściej osoby, które mają na nas toksyczny wpływ to takie, które są z nami w bliskiej relacji. Tak naprawdę nie ma żadnej reguły – to może być któryś z rodziców, ktoś z rodzeństwa, fałszywy przyjaciel albo nawet partner życiowy. Tylko czy można poznać, że jesteśmy w toksycznej relacji? Czy są jakieś cechy lub zachowania, które charakteryzują takie osoby? I przede wszystkim – czy z takiej relacji można się uwolnić?

Złe samopoczucie

Jeśli często przebywamy z toksycznymi osobami to nasze samopoczucie jest złe. Toksyczna osoba to taka, która tylko bierze, niczego nie dając od siebie. Mając na nas toksyczny wpływ obniża nasze poczucie własnej wartości, często doprowadzając do całkowitego zawładnięcia naszym życiem.

Negatywne emocje

Toksyczna osoba przekazuje innym głównie negatywne emocje. Może nastawiać nas źle do świata, do innych ludzi, ciągle nas oceniać i próbować podkopać naszą wiarę w siebie i w innych ludzi.

Centrum uwagi

Toksyczne osoby najczęściej chcą być ciągle w centrum uwagi, stale pragną atencji i poświęcania im całego czasu. Nie znoszą jeśli nie mają nad czymś kontroli i wszelkimi sposobami próbują tę kontrolę zdobyć. Takie osoby nie słuchają innych, głównie same mówią i nie przejmują się, jeśli nawet nie pamiętają, co przed chwilą usłyszały.

Kłamstwa

Chociaż nie ma reguły, to prawda jest taka, że toksyczne osoby często dużo kłamią, oczerniają innych, odwracają wszystko tak, żeby pokazać siebie w roli ofiary i manipulują faktami.

Błędy

Osoby toksycznie nigdy nie przyznają się do swoich błędów. Zazwyczaj winnych szukają wszędzie gdzie tylko się da. Nawet jeśli jej wina jest na wszystkich oczywista, że toksyczna osoba tak poprzestawia fakty, żeby wina spoczęła jednak na kimś innym.

Toksyczne osoby nie potrafią tworzyć zdrowych, normalnych relacji. Najczęściej chwytają się osób słabych psychicznie i próbują nas nimi przejąć kontrolę. Niestety, prawda jest taka, że takie osoby się nie zmieniają. Jedynym sposobem na „wyrwanie” się z takiej relacji jest jej zakończenie. Dopiero kiedy taka osoba na dobre zniknie z życia można przekonać się jak wiele złego w nim wyrządzały.

Dodaj komentarz