Pomaganie nie jest trudne

Wcale nie chodzi tu o jakiś slogan reklamowy. Jest to zdanie, w którego znaczenie może uwierzyć każdy z nas. Możemy wymyślić tysiąc rodzajów pomagania innym i każdy może znaleźć coś dla siebie. Możliwe, że pierwsze z czym kojarzy się pomoc jest wsparcie finansowe osób w gorszej sytuacji finansowej. Możliwe również, że jest to jedyny element wchodzący w kategorię „Pomoc innym”, który funkcjonuje w naszej świadomości. Jednak jak bardzo spłyca to nasz sposób postrzegania. Pomoc drugiemu człowiekowi nie sprowadza się tylko do pieniędzy. Może to być myślenie bardzo wygodne bo o wiele łatwiej dać czasami kilka złotych i mieć wrażenie, że zbawiamy świat i ratujemy czyjeś życie. Z drugiej strony jak bardzo denerwuje nas, że ciągle ktoś chce sięgać do naszych pieniędzy „których przecież nikt nie daje za darmo, ale sami musimy na nie ciężko zapracować”. I powstaje paradoks i przedstawienie tego świetnego doświadczenia jakim jest pomoc drugiemu w krzywym zwierciadle. Matka Teresa powiedziała kiedyś: Wielu ludzi umiera z braku chleba, lecz jeszcze więcej z braku miłości. Zaryzykuję stwierdzeniem, że ważniejsza jest pomoc jaką możemy dać ofiarując komuś trochę swego czasu i uwagi. Jeden może potrzebować naszych rąk gotowych do pomocy, a drugi naszych uszu gotowych wysłuchać jego historii. Pomaganie całym sobą, a nie jedynie portfelem daje dużo więcej. Pozwala zobaczyć radość jaką niesiemy temu kto nas potrzebuje, a oprócz tego zmienia nas. Z mojego osobistego doświadczenia mogę dodać, że niesamowite jest także zaskoczenie z samego faktu, że ktoś ofiaruje swoją chęć pomocy.

Może pojawić się pytanie czy warto to robić? Co ja będę z tego miał/miała? Odpowiedź na to pytanie udzielę na podstawie moich doświadczeń i przekonania. Wdzięczność osoby obdarowanej, jej uśmiech, potrafi dać niesamowitą radość wspomożycielowi. Pomagać można każdemu – sąsiadowi, który niesie ciężkie zakupy, nieznajomemu, który zgubił drogę w naszym mieście, przyjacielowi, który potrzebuje porozmawiać, młodszej siostrze niepotrafiącej odrobić swojego zadania czy dziadkom przy transakcjach bankowych. Ilu ludzi, tyle różnych sytuacji w których możemy ofiarować swoje wsparcie. Myślę, iż dobrze wiedzieć, że jest się komuś potrzebnym. Możemy zyskać czyjąś niesamowitą wdzięczność, usłyszeć niezwykłą historię życia, zyskać w zamian jakieś umiejętności. Słyszałam nie jeden raz historię osób, które były w sytuacjach bez wyjścia, nie miały żadnej motywacji do wstania z łóżka, nie chciało im się żyć. Uratowała ich pomoc innym. Nadała na nowo sens życia. Sama przekonałam się o tym na własnej skórze. Mając beznadziejny humor, będąc obrażona na cały świat i zmęczona robiłam na przekór sobie i wszystkim. W tym podłym nastroju postanowiłam zrobić coś dobrego dla bliskiej mi osoby. Efekt był niespodziewany. Radość obdarowanego była tak wielka, że i ja zdołałam z niej czerpać. Czarne chmury znikały znad głowy. Jest to dla mnie jeden z największych paradoksów, nie mając, dajesz drugiemu siebie i to Ty zostajesz obdarowany. Pomaganie uzależnia. Jeśli się zacznie, to chce się tylko więcej i więcej.

A co jeśli nie umiem? Po pierwsze, jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz czy umiesz? Może okazać się, że jesteś całkiem dobry w czymś o co nawet byś się nie podejrzewał. Po drugie są sposoby pomocy które nie wymagają bardzo specjalistycznych umiejętności. Po trzecie każdy z nas posiada specyficzne zdolności, które może ofiarować innym. Wystarczy przejrzeć oferty wolontariatu, aby przekonać się, jak różni specjaliści są poszukiwani. Szeroko pojęty wolontariat pozawala połączyć nasze umiejętności z zainteresowaniami, a do tego zdobyć doświadczenie w zupełnie nowych dziedzinach. Wystarczy poszukać ogłoszeń i spróbować. Jestem pewna, że każdy z nas może znaleźć coś dla siebie. W przypadku pomagania, rzeczywiście sprawdza się stwierdzenie „Wystarczy chcieć”. Chęci i zaangażowanie wystarczą. Każdy z nas może pomagać.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne