Pozbądź się glutenu – wyjdzie Ci to na zdrowie!

Wiele osób uważa, że tylko osoby z celiakią powinny wykluczyć gluten ze swojej diety. Jednak według najnowszych badań gluten może szkodzić również osobom z chorobami autoimmunologicznymi i osłabionymi jelitami.

Całkowite pozbycie się glutenu z diety jest bardzo trudne i kosztowne. Wiąże się to z tym, że produkty oznaczone kłosem musiały zostać wyprodukowane na osobnej linii produkcyjnej, bez żadnego kontaktu z czymkolwiek, co zawiera gluten. Z oczywistych względów zwiększa to koszty produkcji, pakowania, przechowywania, jak i samego transportu. Plusem jest to, że takich produktów jest na rynku coraz więcej, więc w przypadku częściowej lub całkowitej eliminacji dieta nie musi składać się głównie z tego, co przygotujemy w domu sami.

Dieta bez glutenu – dla kogo?

Pozbycie się glutenu z diety przyniesie największe zdrowotne korzyści osobom z chorobami autoimmunologicznymi (np. Hashimoto, ŁZS, toczeń itp.) i u osób z nadwrażliwością jelit (np. zespół jelita drażliwego). Już po kilku dniach ograniczenia produktów glutenowych powinny zniknąć takie objawy jak wzdęcia i problemy trawienne. Po kilku tygodniach zniknie lub zmniejszy się codzienne zmęczenie, rozdrażnienie, powinny też zniknąć zmiany skórne. Oczywiście kwestia ostatecznych efektów to sprawa indywidualna, wiele zależy od całej kondycji zdrowotnej. Jednak wiele badań wskazuje na to, że na pozbyciu się glutenu z diety skorzysta tak naprawdę każdy, kto zmaga się z problemami zdrowotnymi.

Jak pozbyć się glutenu z diety?

Kiedy przyjrzeć się naszemu jadłospisowi, to okazuje się, że gluten jest właściwie wszechobecny. Większość osób na śniadanie je kanapki, na kolację kanapki, a obiad często składa się głównie z glutenu np. mogą to być naleśniki, placki. Jeśli więc chcemy pozbyć się glutenu z diety, to pierwszym krokiem powinno być zastąpienie pieczywa glutenowego bezglutenowym np. kukurydzianym, jaglanym, gryczanym albo ryżowym. Jeśli chodzi o obiady to w sklepach dostępnych jest bardzo wiele mąk bezglutenowych, jak i gotowych mieszanek mącznych do smażenia lub pieczenia. Miłośnicy dań  makaronowych też nie powinni mieć problemu – makarony bezglutenowe powinny być dostępne nawet w osiedlowych sklepach.

Dodaj komentarz