Sprzątanie mieszkania w 15 minuta – tak, to możliwe!

Masz wrażenie, że ciągle sprzątasz, a w mieszkaniu nadal jest bałagan? Mimo Twoich wysiłków cały czas masz wrażenie, że można to zrobić lepiej? Tak, wszyscy znamy tę frustrację, kiedy każdy wieczór trzeba poświęcić na sprzątanie, a następnego popołudnia mieszkanie znowu wygląda tak, jakby nikt w nim nie kiwnął nawet palcem? A wszystkiemu jest winna zła organizacja przestrzeni.

Organizacja przestrzeni…termin brzmi dość obco, w końcu w swoim domu chcemy się czuć komfortowo, a nie organizować przestrzeń. A właśnie ta przestrzeń, odpowiednio zorganizowana, jest kluczowa, jeśli chcemy mieć w domu porządek i skrócić do minimum czas sprzątania.

Sprzątanie w 15 minut – wyrzuć to, co niepotrzebne

Największym błędem w organizacji przestrzeni jest gromadnica. Termin ten oznacza, że bez końca gromadzimy rzeczy, które na pewno, wedle naszego mniemania, nam się jeszcze przydadzą. Z czasem każde mieszkanie zacznie wyglądać niechlujnie, jeśli po kątach „walają się” rzeczy. Wtedy zamiast sprzątać na bieżąco najwięcej czasu schodzi nam na ciągłe organizowanie przestrzeni dla rzeczy „na później”. Zatem pierwszym krokiem do wymarzonego sprzątania mieszkania w 15 minut będzie pozbycie się rzeczy, których od dawna nie używamy. To dotyczy wszystkiego, rzeczy z kuchni, salonu, łazienki i ubrań, które zajmują większość miejsca, a nawet ich nie nosimy. Możemy ogłosić się w lokalnej grupie w internecie, że mamy zamiar zrobić „wielkie sprzątanie”. Na pewno znajdą się chętni, którzy uwolnią nas od problemu nadprogramowych rzeczy.

Sprzątanie w 15 minut – kosze i pojemniki

Kiedy już uczciwie pozbyliśmy się wszystkich niepotrzebnych rzeczy, warto te, które zostały, dobrze uporządkować. Świetnie sprawdzą się do tego różnego rodzaju skrzynie, kosze i pojemniki. Dla ułatwienia możemy wszystkie opisać np. „dokumenty praca”, „zdjęcia”, „kable” itp. Dzięki temu na widoku będziemy mieli tylko estetyczne pojemniki, a sprzątanie ograniczy się do odłożenia rzeczy do konkretnych pojemników.

Sprzątanie w 15 minut – sprzątaj na bieżąco

Aby uniknąć wielkiego generalnego sprzątania tak naprawdę musimy poświęcić na sprzątanie… 15 minut dziennie. Codziennie wieczorem ogarnijmy każde pomieszczenie, odłóżmy rzeczy na miejsce a zabrudzenia przetrzyjmy mokrą ściereczką. Dzięki temu w weekend zostanie nam tylko odkurzanie, zmycie podłogi i ewentualnie pranie – bo wszystko inne robiliśmy na bieżąco w tygodniu.

Dodaj komentarz