Styl w jasnych barwach

Zastanawiałam się nad pojęciami jasności i ciemności w stylu wystroju wnętrz. Z reguły nie podobają mi się ciemniejsze akcenty. Można uzyskać ciekawy kontrast między ciemniejszą ścianą a jaśniejszymi meblami, ale zazwyczaj unikam takiego rozwiązania. Nie podobają mi się meble w ponurych barwach, jakie widzę czasami na wystawach.
Dużo bardziej wolę jasne meble ustawione pod kolor światła słonecznego. Jeśli dobierzemy do tego odpowiednio rolety możemy odkryć, że nagle mamy wpływ na barwę i ilość światła, które wpada do naszego mieszkania. Daje to duże pole styliście, ale też wymaga dodatkowej dozy odpowiedzialności. Łatwo zepsuć taką koncepcję.
Z pewnością wielkie znaczenie przy tych rozważaniach ma koncepcja emocjonalnego naładowania barw. Ciemność jest bardziej tajemnicza, potencjalnie groźna i nieprzyjazna. Może być też elegancka. Jaśniejsze barwy kojarzą się z bezpieczeństwem, radością, spokojem itp. Do takich też barw jestem przyzwyczajona. Nie spotkałam nikogo, kto z dzieciństwa pamięta ciemniejszy wystrój mieszkania. Zastanawiające, czy gdyby tak było to ta osoba miałaby inne skojarzenia niż zazwyczaj ma się z kolorem czarnym.
Widziałam jedno mieszkanie, gdzie ciemniejsze barwy były ładnie wykorzystane. Tam było to uzależnione od specyficznego układu światła. Oświetlało ono pomieszczenia nierównomiernie i użycie czarnych barw doprowadzało mieszkanie do równowagi. Urządzone było ono w minimalistycznym stylu i wydaje mi się, że jest to najlepszy sposób, aby takie rozwiązanie działało.
Pomieszczenia urządzone z większą liczbą detali mają chyba jeszcze mniejsze szanse na ładne wyglądanie w czerni. Nie wierzę w elegancję popartą przepychem, a co dopiero w ciemnych barwach.
Polecam wszystkim, aby pomyśleli o swoim salonie jako o miejscu, gdzie odbija i wzbogaca się światło z zewnątrz. W przypadku sypialni sprawa wygląda inaczej. Światło powinno być tonowane i uspokajane w dużo większym stopniu, w końcu jest to miejsce, gdzie powinniśmy się uspokajać i wyciszać. Odstępstwo od tej reguły właściwie nie jest praktykowane w poważnych kręgach.

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne