Wygaszanie gimnazjów – czy to się opłaca? 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jedną ze swoich obietnic wyborczych uczynił likwidację gimnazjów, co określane jest jako ich wygaszanie. Na razie nie ma dokładnie sprecyzowanych planów dotyczących tego rodzaju reformy systemu edukacji – minister edukacji narodowej Anna Zalewska wskazała, że reforma najwcześniej rozpocznie się od 2017/2018 roku szkolnego ze względu na konieczność przygotowania odpowiednich podstaw programowych, podręczników, a także przekonanie nauczycieli oraz dzieci. Czy jednak takie rozwiązanie jest opłacalne?

 

Gimnazja w Polsce

Reforma systemu oświaty, która miała miejsce w 1999 roku, dokonała wprowadzenia gimnazjów jako nowego typu szkoły pomiędzy szkołą podstawową oraz średnią. Gimnazja to szkoły trzyletnie, które są przeznaczone dla młodzieży w wieku 13-16 lat. Kształcenie w gimnazjach zakończone jest egzaminem gimnazjalnym dla uczniów klasy trzeciej. Wynik egzaminu gimnazjalnego ma wpływ na przyjęcie do szkoły średniej.

 

Reforma gimnazjalna była bardzo szeroko zakrojona – powstało wiele nowych szkół, zatrudniono nauczycieli do realizacji nowych programów nauczania. Zdania co do zasadności reformy były i nadal są podzielone, co doprowadziło między innymi do postulatów dotyczących likwidacji gimnazjów.

 

Za czy przeciw?

Nie można ukrywać, że likwidacja gimnazjów wprowadzi duże zamieszanie w polskim systemie edukacji, który i tak w ostatnich latach poddawany był znacznym zmianom. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się argumenty za i przeciw takiej decyzji.

 

Argumenty za likwidacją gimnazjów:

  • nadmierny podział nauki na dodatkowe etapy edukacji – powtarzanie wielu informacji
  • dzieci w trudnym wieku wchodzą w nowe środowiska i mogą powodować problemy, pojawia się przemoc, trudności w nauczaniu

 

Argumenty przeciw likwidacji gimnazjów:

  • duże koszty reformy
  • mniejsze pieniądze dla gmin
  • utrata pracy przez nauczycieli

 

Z punktu widzenia kosztów likwidacja gimnazjów nie jest opłacalna, ponieważ trzeba będzie dokonać przystosowania całej infrastruktury do nowego systemu. Niektórzy eksperci wskazują także, że korzyści edukacyjne wynikające z takiego posunięcia będą nieduże. Czy rządzący zdecydują się w końcu na reformę?

Leave a Comment

Firma budowlana Stan surowy Firma budowlana Usługi budowlane Budowa wieżowców Bluzki Bluzy Leginsy i spodnie Bluzki i body spudniczki sukienki Służebność przesyłu Wrocław fotograf na chrzest lublin fotograf ślubny lublin fotograf na chrzest lublin fototapety Naklejki 3D fototapety oklejanie witryn szkło we wnętrzach Plakaty Biuro rachunkowe Ożarów Mazowiecki Modernizacja węzłów cieplnych Audyt energetyczny przedsiębiorstwa Certyfikat energetyczny Audyt przedsiębiorstwa Szelki dla psa szelki dla psa szelki guard części samochodowe akumulatory Oleje silnikowe Filrty olejowe aleternatory samochodowe Rozruszniki samochodowe Klocki i tarcze samochodowe rozrządy Świece zapłonowe pompy samochodowe Sprzężyny i amortyzatory Kosmetyki samochodowe elektryka samochodowa Części zamienne do samochodów akumulatory samochodowe Oleje samochodowe Filrty paliwa Układ hamulcowy Kompletne rozrządy silnikowe Zawieszenie samochodowe Świecie Alternator samochodowy Pompy paliwa Rozrusznik samochodowy Elektryka samochodowa Kosmetyki do samochodów Regeneracja stawów Regeneracja stawów flebologia Strony internetowe Szczecin Psycholog Szczecin Pozycjonowanie stron internetowych Prace plastyczne Zajęcia plastyczno-techniczne Ćwiczenia sensroryczne Zabawy edukacyjne Rolkowe inspiracje Tależykowe inspiracje Artykuły edukacyjne Pojemniki fermentacyjne