Zadbaj o dobre relacje w małżeństwie

Ludziom często wydaje się, że pracować trzeba tylko nad tym, co może przynieść nam wymierne korzyści. Wymierne, czyli takie, które da się zmierzyć np. finansowo lub zawodowo. Często zapominamy o tym, że tym, o co najbardziej powinniśmy dbać jest nasz związek.

Na początku wspólnej drogi małżonkowie nie muszą się starać. Dlaczego? Ponieważ na początku zawsze jest dobrze. Jesteśmy szczęśliwi, przepełnieni endorfinami. Niestety, z biegiem lat okazuje się, że ten początkowy stan szczęścia i euforii znika, zastępowany przez codzienną gonitwę, obowiązki, zobowiązania finansowe i opiekę nad dziećmi. Małżonkowie oddalają się od siebie, skupiając się na wszystkim, tylko nie na dobrych relacjach w małżeństwie. Dzieje się tak dlatego, że drugą osobę zaczynamy traktować jako coś danego nam raz na zawsze. Jeśli jesteśmy pewni, że druga osoba i tak przy nas będzie, to dlaczego mamy się starać? Otóż niestety, takie myślenie prowadzi tylko do niechybnego rozpadu małżeństwa. A tego przecież absolutnie nie chcemy.

Rozmowa

Nigdy nie zapominajmy o tym jak ważna jest rozmowa. To dzięki niej utrzymujemy relacje na bardzo dobrym poziomie. Jeśli poświęcimy godzinę dziennie na rozmowę z małżonkiem to już po tygodniu zauważymy, że nasze relacje uległy znaczącej poprawie. Jest tylko jeden warunek – nie rozmawiamy o dzieciach, rachunkach, wyjazdach ani wszystkich innych obowiązkach. Możemy porozmawiać o naszych planach na przyszłość, marzeniach, tym, gdzie chcielibyśmy pójść, albo co zjeść. Możecie zagrać w grę „temat w słoiku”. Na początku miesiąca piszecie 20 karteczek, na każdej po jednej propozycji tematu do rozmów np. „wyjazd do Afryki” i wrzucanie do słoika. Każdego wieczoru losujcie jeden temat i puśćcie wodzę fantazji.

Szacunek

To nie jest tak, że jeśli nie krzyczymy na drugą osobę lub nie wyzywamy to zawsze okazujemy jej szacunek. Prawda jest taka, że szacunek to przede wszystkim poszanowanie pracy drugiej osoby, jej czasu i tego, co dla niej ważne. Jeśli wiemy, że małżonkowi bardzo zależy na porządku w domu, a my absolutnie o niego nie dbamy, to okazujemy tym brak szacunku drugiej osobie. Tak samo jeśli realizujemy tylko własne cele i marzenia, nie dając szansy na to naszemu małżonkowi, to kolejny raz okazujemy brak szacunku. Pamiętajmy, że szacunek jest bardzo ważny, jeśli chcemy zadbać o dobre relacje w małżeństwie.

Dodaj komentarz